Witamy na stronie serwisu Kocham Tomaszów!

Skocz do treści

Skansen Rzeki Pilicy

Skansen Rzeki Pilicy jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Celem placówki jest popularyzowanie i zachowanie historii, walorów przyrodniczych oraz przestrzeni kulturowej rzeki Pilicy i jej dopływów. Skansen Rzeki Pilicy otacza swoim zainteresowaniem bardzo wiele dziedzin i tematów, dlatego jest przykładem atrakcji, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Placówka powstała w dawnym korycie rzeki, a wszystkie znajdujące się w niej obiekty zostały tu przeniesione.

Jako pierwszy stanął w Skansenie drewniany młyn wodny znad rzeki Luciąży. Obecnie kryje on niezliczone ilości eksponatów. Perełką Skansenu jest drewniana, pięknie zdobiona poczekalnia z przystanku kolejowego „Czarnocin”. Przeniesienie budynku spowodowało, że Tomaszów Mazowiecki wzbogacił się o kolejny obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Skansen Rzeki Pilicy prezentuje bogatą kolekcję militariów, w tym dwa wydobyte z Pilicy niemieckie ciągniki artyleryjskie z czasów II wojny światowej (jeden został wyremontowany i... uruchomiony) oraz czołg T-34 (najlepiej wyposażony ze wszystkich prezentowanych obecnie w Polsce egzemplarzy). Podstawowym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami.

Ważne informacje:

- Skansen Rzeki Pilicy jest częścią produktu turystycznego „Tomaszowska Okrąglica”.
- Zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem.
- Parking przy obiekcie.
- Obiekt częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych (poza piętrami budynku młyna).
- W pobliżu Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła (wspólny parking).

Godziny otwarcia:

1 kwietnia - 31 października od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00,
1 listopada - 31 marca od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00 - 16.00.
W poniedziałki skansen nieczynny.

Ceny biletów:

- normalny - 6zł.
- ulgowy - 5zł. (uczniowie, studenci, emeryci i renciści)
- usługa przewodnicka - 25zł.
- dla dzieci do lat czterech - wstęp bezpłatny.

Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij
Przewiń do góry