Witamy na stronie serwisu Kocham Tomaszów!

Skocz do treści

Rezerwat przyrody "Niebieskie Źródła"

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła leży w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego, na prawym brzegu rzeki Pilicy, w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Powierzchnia rezerwatu wynosi ok. 29 ha, ale jego sercem są wywierzyska silnie pulsujące na dnie basenów źródłowych. Ciekawostką tego miejsca jest wyjątkowa barwa wody Niebieskich Źródeł.

Jest ona wynikiem zjawiska o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od białego, piaszczystego dna fale niebieskie i zielone, które obserwujemy. Odcień Niebieskich Źródeł jest w związku z tym zależny od pory dnia oraz pogody. Przez teren rezerwatu została poprowadzona przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Umożliwia ona poznanie najważniejszych walorów i składników przyrody Niebieskich Źródeł. Biegnie groblą spacerową od głównej bramy rezerwatu przy moście na Pilicy aż do głównego basenu wywierzyskowego. Wzdłuż jej trasy znajduje się 5 przystanków.

Ważne informacje:

  • Niebieskie Źródła są częścią produktu turystycznego „Tomaszowska Okrąglica”.
  • Wejście do Rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła znajduje się przy ul. Modrzewskiego, za mostem na rzece Pilicy, naprzeciwko Skansenu Rzeki Pilicy.
  • Parking wspólny ze Skansenem Rzeki Pilicy.
  • Niebieskie Źródła czynne są całodobowo, codziennie, przez cały rok.
  • Wstęp jest bezpłatny.
  • Rezerwat jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.


Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Google Street View

Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij
Przewiń do góry